Китай закриває Центральну Азію для Росії

Створення Пекіном угруповання С+С5, розчиняє російські впливи у новій конфігурації євразійської геополітики. Саміт у Сіньхуа, де пройшли успішні переговори між главами КНР, Узбекистану, Киргизстану, Казахстану, Туркменістану і Таджикистану, продемонстрував категорично нові підходи у зовнішньополітичному курсі Сі Цзіньпіна. Китай, з 2013 року обережно очікував сприятливого моменту, коли транспортні коридори на суходолі в Євразії можна буде поставити під свій контроль, без прямого конфлікту з Москвою. Радикально послаблений війною в Україні, Кремль вдає, що обмеження своїх впливів у Центральній Азії є продуктом домовленостей з китайськими комуністами. Однак, навіть те, що жодного представника російської влади не запросили на таку знакову подію, свідчить про однозначність символічного сигналу, який Пекін надіслав Москві.

Китайський уряд озвучив стратегічні безпекові цілі для стабілізації Центральної Азії: боротьбу з сепаратизмом, тероризмом та екстремізмом. Формально, представники КНР жонглювали риторикою про загрозу “кольорових революцій”, яка має деякий відволікаючий ефект для російської влади. Однак, на практиці, все більше схоже на те, що головним терористом і екстремістом в регіоні, за умовчанням, вважають саме РФ. Казахстан все активніше забороняє російські канали і будь-які урочистості на 9-е травня, Узбекистан – остаточно переходить на закупівлю військової техніки з Китаю; один за одним, усі учасники С+С5 відмовляються від військових навчань в рамках ОДКБ, а також ухиляються від розрахунку в рублях у т.зв. Митному союзі.

Планомірна експансія КНР у Центральній Азії підкріплюється потужним економічним пакетом. Рупор КПК, газета «Женьмінь жибао» стверджує, що сумарні прямі китайські інвестиції до групи країн С5 лише за 2022 рік, досягли 15 млрд.дол. За даними Головного митного управління КНР, товарообіг з учасниками саміту за минулий рік перевищив 70 млрд.дол. У свою чергу, підписана 20-го травня декларація, конкретизує у 15-и пунктах широкий спектр запланованої співпраці на найближчі десятиліття. Сі Цзіньпін, також, запропонував розширити транскордонну торгівлю і озвучив намір виділити 3,8 млрд.дол безоплатної допомоги п’ятьом дружнім країнам. Очевидно, що Китай буде захищати свої інвестиції, пов’яже спільними угодами силові відомства країн Центральної Азії, і, навряд чи, допустить повернення до регіону РФ у осяжному майбутньому.

СУВЕРЕННА ЕКОНОМІКА: КЛЮЧОВІ ПОДІЇ ТИЖНЯ

Дізнатись більше

ТОП ПРАВОВИХ ПОДІЙ ЗА МИНУЛИЙ ТИЖДЕНЬ

Дізнатись більше

АНАТОМІЯ ПРОПАГАНДИ: ТОП-3 ПОДІЇ ЗА ТИЖДЕНЬ

Дізнатись більше