Соціологічне дослідження "ДЗЕРКАЛО РОСІЇ" (лютий 2023)

Війна увійшла у буденне життя росіян і вони шукають привід її закінчити

Інститут Конфліктології та Аналізу Росії (ІКАР) провів щомісячне соціологічне дослідження в рамках моніторингу російського суспільства під назвою «Дзеркало Росії». З 6 по 19 лютого 2023 року було проведено третю хвилю дослідження за загальноросійською вибіркою, присвячену річниці повномасштабного вторгнення РФ. Методика опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interview), а саме телефонне опитування за інтерактивною структурованою анкетою за допомогою спеціального програмного забезпечення для соціологічних опитувань. Усього опитано 1600 респондентів.

Основні результати третьої хвилі опитування:
  1. Через рік війни абсолютна більшість громадян РФ (69%) мають близьких або знайомих, яких мобілізували з початку широкомасштабного нападу 24 лютого 2022 року.
    З кожним опитуванням збільшується частка росіян, які відповідають, що хтось з їх близьких та/або знайомих вже загинув з початку «СВО» – з 29% у грудні до 38% у лютому. Важливим є те, що поступово збільшується частка тих, хто розповідає про загибель людей саме зі свого ближнього кола: родичів (з 1% у грудні до 3% у лютому), кількох родичів (з 1% до 3%) або кількох друзів (з 3% до 5%).

  2. Нині «Спеціальна військова операція» проти України залишається головною проблемою, яка постає перед російським суспільством (45%). Разом із тим, перед росіянами починає поставати проблема низьких зарплат та пенсій (з 25% у грудні до 32% у лютому), які не встигають за зростанням цін.

  3. Більшість опитаних громадян РФ вважають, що ціль «СВО» щодо «денацифікації України» за 12 місяців війни не досягнута (52%), те ж саме стосується і «демілітаризації України» (48%). Натомість більшість вважає, що ціль «СВО» щодо «захисту жителів Донбасу» скоріше або однозначно досягнута (68%).

  4. Серед росіян стабільно зростає частка впевнених, що РФ частково вже досягла цілей «СВО» (з 39% у грудні до 55% у лютому) або зробила це повністю (4%). Водночас, помітно зменшилася кількість прихильників безстрокової війни до виконання всіх цілей (з 48% у грудні до 12% у лютому) та різко зросла частка тих, хто хоче бачити часові рамки «СВО» не більше одного-двох років (з 6% у грудні до 29% у лютому), а також частка невизначених з цього питання (з 15% у грудні до 26% у лютому).

  5. Відтак, через рік повномасштабних бойових дій стабільна більшість росіян (69%) позитивно б поставилась до рішення завершити «СВО» хоч завтра. Попри те, що, в той же час, більшість респондентів відповідає: події в країні відбуваються у правильному напрямку (69%), війну треба було починати (66%) і все йде з планом (56%).

  6. Додатковим аргументом для закінчення «СВО» для громадян є те, що майже три чверті з них (73%) згодні із думкою: війна була пасткою для Росії з боку США і це було саме тим, чого офіційний Вашингтон домагався. Тому порівняна більшість (45%) припускає сценарій поламати ці «плани» шляхом повернення російських військ на рубежі 24 лютого 2022 року.

  7. За 12 місяців війни волонтерство не стало масовим рухом в РФ: понад три чверті (77%) громадян відповіли, що не займаються допомогою армії.

Статистична похибка із ймовірністю 0,95 не перевищує 2,5%.