Соціологічне дослідження "ДЗЕРКАЛО РОСІЇ" (березень 2023)

Росіяни дедалі частіше відчувають економічні проблеми і вважають людські втрати РФ вже максимально допустимими

Інститут Конфліктології та Аналізу Росії (ІКАР) провів щомісячне соціологічне дослідження в рамках моніторингу російського суспільства під назвою «Дзеркало Росії». З 6 по 19 березня 2023 року було проведено четверту хвилю дослідження за загальноросійською вибіркою. Методика опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interview), а саме телефонне опитування за інтерактивною структурованою анкетою за допомогою спеціального програмного забезпечення для соціологічних опитувань. Усього опитано 1600 респондентів.

Основні результати четвертої хвилі опитування:

  1. Серед громадян Росії стабільно зростає частка тих, хто найбільш актуальною проблемою називає низькі зарплатні та пенсії – з 25% у грудні минулого року до 35% у березні поточного року. «Спеціальна військова операція» досі займає перше місце серед основних проблем росіян, однак спостерігається тенденція до її зрівняння по значимості для громадян з їхніми фінансовими проблемами. Крім того, 60% респондентів заявили, що їхні можливості купувати товари та послуги за останній рік знизилися.
  2. Порівняно з попередніми місяцями, вдвічі зросла кількість росіян, які вважають за необхідне терпіти будь-які труднощі та ні за яких умов не виходити на протести – з 21% у лютому до 45% у березні. Серед росіян, які допускають протестні акції (53%), більшість не бачить лідерів таких заходів або не готові особисто брати в них участь.
  3. За останній місяць помітно зросла частка респондентів, які мають серед близьких та знайомих загиблих на війні – з 38% у лютому до 44%. Частка респондентів, які мають серед близьких та знайомих мобілізованих з лютого 2022 року фактично не змінилася за останній місяць і складає 68%. Кожен четвертий росіянин (24%) має близьких або знайомих, які виїхали з РФ через мобілізацію.
  4. З великою кількістю росіян, які мають серед близьких та знайомих загиблих на війні, корелює впевненість більшості респондентів (56%), що нинішні втрати РФ у «СВО» вже є максимально допустимими. Із бажання закінчення війни також корелює помітне зростання частки громадян, які хотіли б аби все закінчилося не пізніше шести місяців – з 35% у лютому до 44%.
  5. Лише невелика частина громадян Росії (14-17%) ні за яких умов не допускає «СВО» проти країн Балтії чи Польща, а також війни проти них задля пробиття сухопутного коридору з Білорусі до Калінінградської області. Більшість респондентів, натомість, допускає це за певних умов.
  6. Більше половини росіян (55%) не відчувають загрозу від країн НАТО і 43% відчувають її. Найчастіше респонденти відповідали, що відчувають таку небезпеку або від усього Північно-Атлантичного Альянсу, або конкретно від США.
  7. Абсолютна більшість (88%) росіян не підтримують застосування ядерної зброї проти України. Більшість громадян РФ (65%) не підтримують ядерні удари і по країнам НАТО. Водночас кожний четвертий респондент підтримав би такий крок.