Соціологічне дослідження "ДЗЕРКАЛО РОСІЇ" (квітень 2023)

Росіяни проти введення електронних повісток та не підтримують другу хвилю мобілізації

Інститут Конфліктології та Аналізу Росії (ІКАР) провів щомісячне соціологічне дослідження в рамках моніторингу російського суспільства під назвою «Дзеркало Росії». З 10 по 24 квітня 2023 року було проведено п’яту хвилю дослідження за загальноросійською вибіркою. Методика опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interview), а саме телефонне опитування за інтерактивною структурованою анкетою за допомогою спеціального програмного забезпечення для соціологічних опитувань. Усього опитано 1600 респондентів.

Основні результати п’ятої хвилі опитування:

  1. Більшість громадян РФ (58%) проти прирівнювання за юридичною силою електронних повісток військовозобов‘язаним до традиційних паперових повісток. Водночас 69% опитаних підтримують введення в Росії єдиного реєстру військовозобов‘язаних та 54% виступають за запровадження обмежувальних заходів проти тих громадян, які ухиляються від військової служби. Абсолютна більшість прихильників обмежувальних заходів в першу чергу виступають за заборону виїзду за кордон для таких співгромадян.

  2. 60% росіян виступають проти другої хвилі часткової мобілізації в їхній країні, підтримують цей крок втричі менше респондентів. Неприйняття більшістю російського суспільства нового одномоментного масового призову є стабільним, що підтверджують опитування у січні та березні цього року.

  3. Кількість громадян РФ, які вважають, що «СВО» має завершитися не пізніше ніж через пів року, становить 41%: з грудня 2022 ця частка виросла з 31% і ще більш помітно з грудня змінилася кількість прихильників безстрокової війни до досягнення всіх цілей – з 48% до лише 13% у квітні. При цьому лише кілька відсотків вважають, що всі цілі війни досягнуті і 46%, що вони досягнуті частково. Три чверті росіян підтримали б завершення «Спеціальної військової операції» хоч завтра: з грудня 2022 ця цифра не зменшувалася нижче 69%.

  4. В квітні продовжила зростати кількість респондентів, які мають серед близьких та знайомих загиблих на війні – з 44% у лютому до 46%. Повільне, але постійне зростання частки респондентів, які вже мають загиблих родичів, друзів або знайомих на війні є тенденцією притаманною кожній хвилі дослідження. Частка респондентів, які мають серед близьких та знайомих мобілізованих з березня 2022 року фактично не змінилася за останній місяць і складає 68%, що пов’язано з відсутністю активних мобілізаційних заходів у РФ за вказаний період.

  5. Кількість росіян, яка вважає, що їхня армія безпосередньо протистоїть українській армії, яку постачають західні країни та кількість впевнених, що російські солдати безпосередньо воюють з військами НАТО, є майже однаковою: відповідно 46% та 43%. Лише 2% впевнені, що РФ воює тільки з ЗСУ.

  6. Більшість (58%) опитаних заявляють, що безпосередня участь у «СВО» не має бути обов'язковою умовою для зайняття високих постів у РФ. Водночас третина респондентів виступає за запровадження подібної умови.

  7. Натомість більшість (63%) росіян впевнені, що учасники «СВО» можуть критикувати недоліки та прорахунки командування бойовими діями. Крім того, 59% вважають, що Володимир Путін добре поінформований про перебіг «Спеціальної військової операції». Ця впевненість росіян з грудня 2022 фактично не змінилася.